a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #

1989

1989

Location Lausanne, Switzerland
Host Broadcaster SRG SSR idée suisse
Date 6 May 1989
Venue Palais de Beaulieu
Host(s) Jacques Deschenaux and Lolita Morena
Participants 22
Voting method Each national jury awarded 1 to 8, 10 and 12 points
EBU Scrutineer Frank Naef
Director Alain Bloch
Interval Act Guy Tell

Voting spokespersons

Italy - Peppi Franzelin
Israel - Yitzhak Shim'oni
Ireland - Eileen Dunne
Netherlands - Joop van Os
Turkey - Canan Kumbasar
Belgium - Anne Ploegaerts
United Kingdom - Colin Berry
Norway – Sverre Christophersen
Portugal - Margarida Andrade
Sweden - Agneta Bolme-Börjefors
Luxembourg - Jean-Luc Bertrand
Denmark - Bent Henius
Austria - Tilia Herold
Finland - Solveig Herlin
France - Marie-Ange Nardi
Spain - Matilde Fernández Jarrín
Cyprus - Anna Partelidou
Switzerland - Michel Stocker
Greece - Fotini Giannoulatou
Iceland - Erla Björk Skúladóttir
Germany - TBD
Yugoslavia – TBD

Commentators

Italy - Gabriella Carlucci (Raiuno), Antonio De Robertis (Rai Radio 2)
Israel - No commentator, Yigal Ravid (Reshet Gimel)
Ireland - Ronan Collins & Michelle Rocca (RTÉ 1), Jimmy Greeley (RTÉ Radio 1)
Netherlands - Willem van Beusekom (Nederland 3), Lex Harding (Radio 3)
Turkey - Bülend Özveren (TV1), Fatih Orbay (TRT Radyo 3)
Belgium - Luc Appermont (BRT TV1), Jacques Mercier (RTBF1), Ann Lepère (BRT Radio 2), Claude Delacroix (RTBF La Première)
United Kingdom - Terry Wogan (BBC 1), Ken Bruce (BBC Radio 2)
Norway – John Andreassen (NRK), Erik Heyerdahl (NRK P1)
Portugal - Ana Zanatti (RTP1), TBC (RDP Antena 2)
Sweden - Jacob Dahlin (SVT, Kanal1), Kent Finell and Janeric Sundquist (SR P3)
Luxembourg - Valérie Sarn (RTL Télévision), André Torrent (RTL Radio)
Denmark - Jørgen de Mylius (DR TV), Kurt Helge Andersen (DR P3)
Austria - Ernst Grissemann (FS1), Hans Leitinger (Hitradio Ö3)
Finland - Heikki Harma (YLE TV1), Jake Nyman and Kati Bergman (YLE Radio Suomi)
France - Lionel Cassan (Antenne 2), Patrick Sabatier (France Inter)
Spain - Tomás Fernando Flores (TVE2) 
Cyprus - Neophytos Taliotis (RIK), Pavlos Pavlou (CyBC Radio Two)
Switzerland - Bernard Thurnheer (DRS), Thierry Masselot (SSR), Ezio Guidi (TSI)
Greece - Dafni Bokota (ET1) 
Iceland - Arthúr Björgvin Bollason (Sjónvarpið) 
Germany - Thomas Gottschalk (Erstes Deutsches Fernsehen), Peter Urban (NDR Radio 2)
Yugoslavia - Oliver Mlakar (TVZ 2 and TVB2), Marjeta Keršič Svetel (TVLJ1)