a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #

1993

1993

Location Millstreet, Ireland
Host Broadcaster RTÉ
Date 15 May 1993
Venue Green Glens Arena
Host(s) Fionnuala Sweeney
Participants 25
Voting method Each national jury awarded 1 to 8, 10 and 12 points
EBU Scrutineer Christian Clausen
Director Anita Notaro
Interval Act Linda Martin and Johnny Logan

Voting spokespersons

Italy – Peppi Franzelin
Turkey – Ömer Önder
Germany – Carmen Nebel
Switzerland – Michel Stocker
Denmark – Bent Henius
Greece – Fotini Giannoulatou
Belgium – Anne Ploegaerts
Malta – Kevin Drake
Iceland – Guðrún Skúladóttir
Austria – Erich Götzinger
Portugal – Margarida Mercês de Mello
France – Laurent Romejko
Sweden – Gösta Hanson
Ireland – Eileen Dunne
Luxembourg – TBC
Slovenia – Miša Molk
Finland – Solveig Herlin
Bosnia and Herzegovina – Senad Hadžifejzović
United Kingdom – Colin Berry
Netherlands – Joop van Os
Croatia – Veljko Đuretić
Spain – María Ángeles Balañac
Cyprus – Anna Partelidou
Israel – Danny Rup
Norway – Sverre Christophersen



Commentators

Italy – Ettore Andenna (Raiuno), Antonio De Robertis (Rai Radio 2) 
Turkey – Bülend Özveren (TRT 1), Canan Kumbasar (TRT Radyo 3)
Germany – Jan Hofer (Erstes Deutsches Fernsehen), Roger Horné (Deutschlandfunk/hr3) 
Switzerland – Bernard Thurnheer (Schweizer Fernsehen), Jean-Marc Richard(Télévision Suisse), Emanuela Gaggini (TV Svizzera)
Denmark – Jørgen de Mylius (DR TV), Ole Jacobsen (DR P3) 
Greece – Dafni Bokota (ET1), Giorgos Mitropoulos (ERA ERT1) 
Belgium – André Vermeulen (BRTN TV1), Claude Delacroix (RTBF1), Julien Put (BRTN Radio 2), Stéphane Dupont and Patrick Duhamel (RTBF La Première) 
Malta – Charles Saliba
Iceland – Jakob Frímann Magnússon (Sjónvarpið) 
Austria – Ernst Grissemann (ORF1), Martin Blumenau (Hitradio Ö3) 
Portugal – Isabel Bahia (Canal 1) 
France – Patrice Laffont (France 2) 
Sweden – Jan Jingryd and Kåge Gimtell (TV2) 
Ireland – Pat Kenny (RTÉ1), Larry Gogan (RTÉ Radio 1)
Luxembourg – Maurice Molitor (RTL Hei Elei)
Slovenia – Tajda Lekše (SLO1), via television – Tajda Lekše
Finland – Erkki Pohjanheimo and Kirsi-Maria Niemi (YLE TV1), Sanna Kojo & Outi Popp (Radiomafia) 
Bosnia and Herzegovina – Ismeta Dervoz-Krvavac (TVBiH)
United Kingdom – Terry Wogan (BBC1), Ken Bruce (BBC Radio 2)
Netherlands – Willem van Beusekom (Nederland 3), Daniël Dekker (Radio 3) 
Croatia – Aleksandar "Aco" Kostadinov (HRT 2) 
Spain – José Luis Uribarri (TVE1) 
Cyprus – Evi Papamichail (RIK 1), Pavlos Pavlou (CyBC Radio 2) 
Israel – Daniel Pe'er (Reshet Gimel)
Norway – Leif Erik Forberg (NRK), Erik Diesen (NRK P1) 
Macedonia (non-participating country) – Antonio Dimitrievski and Ivan Mircevski (MTV 2)
Hungary (non-participating country) – István Vágó
Romania (non-participating country) – TBC (TVR2)
Poland (non-participating country) – Artur Orzech and Maria Szablowska (TVP1)
Slovakia (non-participating country) – Alena Heribanová (STV1)
FR Yugoslavia (non-participating country) – Mladen Popović and Extra Nena (RTS 3K)