a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #

1994

1994

Location Dublin, Ireland
Host Broadcaster RTÉ
Date 30 Apr 1994
Venue Point Theatre
Host(s) Cynthia Ni Mhurchú & Gerry Ryan
Participants 25
Voting method Each national jury awarded 1 to 8, 10 and 12 points
EBU Scrutineer Christian Clausen
Director Patrick Cowap
Interval Act Riverdance

Voting spokespersons

Sweden - Marianne Anderberg
Finland - Solveig Herlin
Ireland - Eileen Dunne
Cyprus - Anna Partelidou
Iceland - Sigríður Arnardóttir
United Kingdom - Colin Berry
Croatia - Helga Vlahović (co-presenter of the 1990 Eurovision Song Contest) 
Portugal - Isabel Bahia
Switzerland - Sandra Simó (Swiss representative in 1991)
Estonia - Urve Tiidus
Romania - Cristina Topescu
Malta - John Demanuele
Netherlands - Joop van Os
Germany - Carmen Nebel
Slovakia - Juraj Čurný
Lithuania - Gitana
Norway - Sverre Christophersen
Bosnia and Herzegovina - Diana Grković-Foretić
Greece - Fotini Giannoulatou
Austria - Tilia Herold
Spain - María Ángeles Balañac
Hungary - Iván Bradányi
Russia - Kakayato Yebanutaya
Poland - Jan Chojnacki
France - Laurent Romejko

Commentators 

Sweden - Pekka Heino (SVT, Kanal1) 
Finland - Erkki Pohjanheimo & Kirsi-Maria Niemi (YLE TV1), Aki Sirkesalo (YLE Radio 1)
Ireland - Pat Kenny (RTÉ1), Larry Gogan (RTÉ Radio 1)
Cyprus - Evi Papamichail (RIK 1), Pavlos Pavlou (CyBC Radio 2)
Iceland - Jakob Frímann Magnússon(Sjónvarpið) 
United Kingdom - Terry Wogan (BBC1), Ken Bruce (BBC Radio 2)
Croatia - Aleksandar "Aco" Kostadinov (HRT 1), Draginja Balaš (HR 2)
Portugal - Eládio Climaco (Canal 1) 
Switzerland - Bernard Thurnheer (SF DRS), Jean-Marc Richard (TSR), Wilma Gilardi (TSI)
Estonia - Vello Rand (Eesti Televisioon), Marko Reikop (Raadio 2)
Romania - Gabriela Cristea (TVR1)
Malta - Charles Arrigo
Netherlands - Willem van Beusekom (Nederland 3), Cornald Maas (Radio 2)
Germany - Jan Hofer (Erstes Deutsches Fernsehen), Roger Horné (Deutschlandfunk/hr3)
Slovakia - Alena Heribanová (STV1), Špela Močnik (Rádio FM)
Lithuania - Darius Užkuraitis (LTV)
Norway - Jostein Pedersen (NRK)[11]
Bosnia and Herzegovina - Ismeta Dervoz-Krvavac (TVBiH)
Greece - Dafni Bokota (ET1), Giorgos Mitropoulos (ERA ERT1)
Austria - Ernst Grissemann (ORF1), Martin Blumenau (Hitradio Ö3)
Spain - José Luis Uribarri (TVE1) 
Hungary - István Vágó (MTV2), TBC (Rádió Kossuth)
Russia - Vadim Dolgachev (RTR), TBC (Voice of Russia)
Poland - Artur Orzech (TVP1), Dorota Wellman (Polskie Radio Program I)
France - Patrice Laffont (France 2) 
Belgium (non participating country) - André Vermeulen (BRTN TV2), Jean-Pierre Hautier(RTBF1), Julien Put (BRTN Radio 2), Patrick Duhamel (RTBF La Première)
Denmark (non participating country) - Jørgen de Mylius (DR TV), Ole Jacobsen (DR P3)
Israel (non participating country) - No commentator
Slovenia (non participating country) - Tajda Lekše (SLO1)
Turkey (non participating country) - Bülend Özveren (TRT 1)
Yugoslavia (non participating country) - Mladen Popović (RTS 3K)
Macedonia (non participating country) - Milanka Rašik (MTV 2)

 

SSL Certificate