a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #

1995

1995

Location Dublin, Ireland
Host Broadcaster RTÉ
Date 13 May 1995
Venue Point Theatre
Host(s) Mary Kennedy
Participants 23
Voting method Each national jury awarded 1 to 8, 10 and 12 points
EBU Scrutineer Christian Clausen
Director John Comiskey
Interval Act Lumen

Voting spokespersons

Poland - Jan Chojnacki
Ireland - Eileen Dunne
Germany - Carmen Nebel
Bosnia and Herzegovina - Diana Grković-Foretić
Norway - Sverre Christophersen
Russia - Marina Danielian
Iceland - Áslaug Dóra Eyjólfsdóttir
Austria - Tilia Herold
Spain - Belén Fernández de Henestrosa
Turkey - Ömer Önder
Croatia - Danijela Trbović
France - Thierry Beccaro
Hungary - Katalin Bogyay
Belgium - Marie-Françoise Renson "Soda"
United Kingdom - Colin Berry
Portugal - Serenella Andrade
Cyprus - Andreas Iakovidis[]
Sweden - Björn Hedman
Denmark - Bent Henius
Slovenia - Miša Molk
Israel - Daniel Pe'er (co-presenter of the 1979 Eurovision Song Contest) 
Malta - Stephanie Farrugia
Greece - Fotini Giannoulatou
 

Commentators

Poland - Artur Orzech (TVP1), TBC (Polskie Radio Program I)
Ireland - Pat Kenny (RTÉ1), Larry Gogan (RTÉ Radio 1)
Germany - Horst Senker (Erstes Deutsches Fernsehen), Peter Urban (Deutschlandfunk/NDR Radio 2)  
Bosnia and Herzegovina - Ismeta Dervoz-Krvavac (TVBiH)
Norway - Annette Groth (NRK) 
Russia - Vadim Dolgachev (Ostankino Channel 1), TBC (Voice of Russia)
Iceland - Jakob Frímann Magnússon (Sjónvarpið) 
Austria - Ernst Grissemann (ORF1), Stermann & Grissemann (FM4)
Spain - José Luis Uribarri (TVE1) 
Turkey - Bülend Özveren (TRT 1), Canan Kumbasar (TRT Radyo 3)
Croatia - Aleksandar "Aco" Kostadinov (HRT 1), Draginja Balaš (HR 2)
France - Olivier Minne (France 2) 
Hungary - István Vágó (MTV1), TBC (Rádió Kossuth)
Belgium - Jean-Pierre Hautier (RTBF1),[10] André Vermeulen (BRTN TV1), Stéphane Dupont & Patrick Duhamel (RTBF La Première), Julien Put & Michel Follet (BRTN Radio 2)
United Kingdom - Terry Wogan (BBC1), Ken Bruce (BBC Radio 2)
Portugal - Ana do Carmo (Canal 1) 
Cyprus - Neophytos Taliotis (RIK 1), Pavlos Pavlou (CyBC Radio 2)
Sweden - Pernilla Månsson & Kåge Gimtell (TV2), Pernilla Månsson & Kåge Gimtell (SVT)
Denmark - Jørgen de Mylius (DR TV), Ole Jacobsen (DR P3) 
Slovenia - Damjana Golavšek (SLO1)
Israel - No commentator, Danny Rup (Reshet Gimel)
Malta - Charles Arrigo
Greece - Dafni Bokota (ET1), Giorgos Mitropoulos (ERA ERT1)
Estonia (non participating country) - Jüri Pihel (Eesti Televisioon)
Macedonia(non participating country) - Vlado Janevski (MTV 1)
Finland (non participating country) - Erkki Pohjanheimo & Olli Ahvenlahti (YLE TV1), Aki Sirkesalo & Kati Bergman (Yle Radio Suomi)
Netherlands (non participating country) - Paul de Leeuw (Nederland 3) 
Switzerland (non participating country) - Heinz Margot (SF DRS), Jean-Marc Richard (TSR),[19] Joanne Holder (TSI)
Yugoslavia (non participating country) - Mladen Popovic (RTS 3K)

SSL Certificate