a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #

1997

1997

Location Dublin, Ireland
Host Broadcaster RTÉ
Date 3 May 1997
Venue The Point Theatre
Host(s) Carrie Crowley & Ronan Keating
Participants 25
Voting method Each national jury awarded 1 to 8, 10 and 12 points
Director Ian McGarry
Interval Act Ronan Keating and Boyzone

Voting spokespersons

Cyprus - Marios Skordis
Turkey - Ömer Önder
Norway - Ragnhild Sælthun Fjørtoft
Austria - Adriana Zartl
Ireland - Eileen Dunne
Slovenia - Mojca Mavec
Switzerland - Sandy Altermatt
Netherlands - Corry Brokken (Dutch representative in 1956, 1957 and 1958, and host in 1976)
Italy - Peppi Franzelin
Spain - Belén Fernández de Henestrosa
Germany - Christina Mänz
Poland - Jan Chojnacki
Estonia - Helene Tedre
Bosnia and Herzegovina - Segmedina Srna
Portugal - Cristina Rocha
Sweden - Gösta Hanson
Greece - Niki Venega
Malta - Anna Bonanno
Hungary - Györgyi Albert
Russia - Arina Sharapova
Denmark - Bent Henius
France - Frédéric Ferrer & Marie Myriam
Croatia - Davor Meštrović
United Kingdom - Colin Berry
Iceland - Svanhildur Konráðsdóttir


Commentators

Cyprus - Evi Papamichail (RIK 1), Pavlos Pavlou (CyBC Radio 2)
Turkey - Bülend Özveren (TRT 1), Fatih Orbay (TRT Radyo 3)
Norway - Jostein Pedersen (NRK1) 
Austria - Ernst Grissemann (ORF1), Stermann & Grissemann (FM4)
Ireland - Pat Kenny (RTÉ One), Larry Gogan (RTÉ Radio 1)
Slovenia - Miša Molk (SLO1)
Switzerland - Roman Kilchsperger & Heinz Margot (SF DRS), Pierre Grandjean (TSR), Jonathan Tedesco (TSI)
Netherlands - Willem van Beusekom (TV2), Daniël Dekker & Hijlco Span (Radio 2)
Italy - Ettore Andenna (Raiuno), Antonio De Robertis (Rai Radio 2)
Spain - José Luis Uribarri (TVE1) 
Germany - Peter Urban (Das Erste), Thomas Mohr (Deutschlandfunk/NDR 2)
Poland - Jan Wilkans (TVP1), Dorota Wellman (Polskie Radio Program I)
Estonia - Jüri Pihel (Eesti Televisioon), Marko Reikop (Raadio 2)
Bosnia and Herzegovina - Diana Grković Foretić (BHT)
Portugal - Carlos Ribeiro (RTP1) 
Sweden - Jan Jingryd (SVT2) 
Greece - Dafni Bokota (ET1), Giorgos Mitropoulos (ERA1)
Malta - Gino Cauchi
Hungary - István Vágó (MTV1)
Russia - Philip Kirkorov (Public Russian Television), Vadim Dolgachev (Voice of Russia)
Denmark - Jørgen de Mylius (DR1), Ole Jacobsen (DR P3)
France - Olivier Minne (France 2), Frédéric Taddeï (France Inter)
Croatia - Aleksandar "Aco" Kostadinov (HRT 1), Draginja Balaš (HR 2)
United Kingdom - Terry Wogan (BBC 1), Ken Bruce (BBC Radio 2)
Iceland - Jakob Frímann Magnússon (Sjónvarpið)[18]
Macedonia (non participating country) - Dragan B. Kostik (MTV 1)
Belgium (non participating country) - André Vermeulen (BRTN TV1), Jean-Pierre Hautier (RTBF1), Julien Put & Michel Follet (BRTN Radio 2), Alain Gerlache & Adrien Joveneau (RTBF La Première)
Finland - (non participating country) - Aki Sirkesalo & Olli Ahvenlahti (YLE TV1)[20]
Slovakia - (non participating country) - Juraj Čurný (STV2)
Yugoslavia (non participating country) - Bebi Dol & Boško Negovanović (RTS2)