a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #

2002

2002

Location Tallinn, Estonia
Host Broadcaster ERR
Date 25 May 2002
Venue Saku Suurhall
Host(s) Annely Peebo & Marko Matvere
Participants 24
Voting method Citizens of each participating country voted by telephone or by a mixture of tele-vote and jury. Each country's 10 favourites were awarded 1 to 8, 10 and 12 points based on the number of votes.
EBU Scrutineer Christine Marchal-Ortiz
Executive Producer Juhan Paadam
Director Marius Bratten

Voting Spokespersons

Cyprus - Melani Steliou
United Kingdom - Colin Berry (his final year as spokesperson)
Austria - Dodo Roščić
Greece - Alexis Kostalas
Spain - Anne Igartiburu
Croatia - Duško Čurlić
Russia - Arina Sharapova
Estonia - Ilomai Küttim "Elektra"
Macedonia - Biljana Debarlieva
Israel - Michal Zoharetz
Switzerland - Diana Jörg
Sweden - Kristin Kaspersen
Finland - Marion Rung (Finnish representative in 1962 and 1973) 
Denmark - Signe Svendsen (Danish representative as member of Rollo & King in 2001) 
Bosnia and Herzegovina - Segmedina Srna
Belgium - Geena Lisa Peeters
France - Marie Myriam (Eurovision winner for France in 1977) 
Germany - Axel Bulthaupt
Turkey - Meltem Ersan Yazgan
Malta - Yvette Portelli
Romania - Leonard Miron
Slovenia - Nuša Derenda (Slovene representative in 2001)
Latvia - Ēriks Niedra
Lithuania - Loreta Tarozaitė

Commentators

Cyprus - Pavlos Pavlou (CyBC Radio 2), Evi Papamichail (RIK 1) 
United Kingdom - Ken Bruce (BBC Radio 2), Terry Wogan (BBC One)
Austria - Stermann & Grissemann (FM4), Andi Knoll (ORF1)
Greece - Giorgos Mitropoulos (ERA1), Dafni Bokota (ET1) 
Spain - Nieves Herrero (RNE Radio 1), José Luis Uribarri (TVE1) 
Croatia - Ante Batinović (HRT 2) 
Russia - Vadim Dolgachev (Voice of Russia), Yuri Aksyuta & Yelena Batinova (Public Russian Television)
Estonia - Vello Rand (ERR Raadio 2), Marko Reikop (Eesti Televisioon) 
Macedonia - Milanka Rašik (MTV 1)
Israel - Daniel Pe'er (Reshet Gimel)
Switzerland - Sandra Studer (SF 1), Phil Mundwiller (TSR 1), Jonathan Tedesco & Claudio Lazzarino (TSI 2)
Sweden - Carolina Norén (SR P3)¸ Claes Åkesson & Christer Björkman (SVT1) 
Finland - Maria Guzenina & Asko Murtomäki (YLE TV2) 
Denmark - Keld Heick (DR1) 
Bosnia and Herzegovina - Ismeta Dervoz-Krvavac (BHTV1)
Belgium - Julien Put & Michel Follet (VRT Radio 2), Laurent Daube & Éric Russon (RTBF La Première), André Vermeulen & Bart Peeters (VRT TV1),[20] Jean-Pierre Hautier(RTBF La Une) 
France - Sébastien Cauet (France Bleu), Marc-Olivier Fogiel & Dave (France 3) 
Germany - Thomas Mohr (Deutschlandfunk/NDR 2), Peter Urban (Das Erste) 
Turkey - Ümit Tunçağ (TRT Radyo 3), Bülend Özveren (TRT 1)
Malta - John Bundy
Romania - Andreea Demirgian (TVR1)
Slovenia - Andrea F (SLO1)
Latvia - Kārlis Streips (Latvijas Televīzija)
Lithuania - Darius Užkuraitis (LTV)
Iceland (non participating country) - Logi Bergmann Eiðsson (Sjónvarpið) 
Ireland (non participating country) - Gerry Ryan (RTÉ Radio 1), Marty Whelan (RTÉ Two) 
Netherlands (non participating country) - Hijlco Span (Radio 3FM), Willem van Beusekom (Nederland 2) 
Norway (non participating country) - Jostein Pedersen (NRK1) 
Poland (non participating country) - Artur Orzech (TVP1) 
Portugal (non participating country) - Eládio Clímaco (RTP1) 
Yugoslavia (non participating country) - Mladen Popović (RTS2)

SSL Certificate