a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z #

2004

2004

Location Istanbul, Turkey
Host Broadcaster TRT
Date 15 May 2004
Venue Abdi Ipekci Sport Center
Host(s) Meltem Cumbul & Korhan Abay
Participants 24 (in final)
Voting method Citizens of each participating country vote by telephone and SMS. Each country's 10 favourites are awarded 1 to 8, 10 and 12 points based on the number of votes.
EBU Scrutineer Svante Stockselius
Director Sven Stojanovic
Interval Act Fire of Anatolia

Voting Spokespersons

Andorra - Pati Molné
Albania - Zhani Ciko
Austria - Dodo Roscic
Bosnia and Herzegovina - Mija Martina (Bosnian representative singer in 2003 contest)
Belgium - Martine Prenen
Belarus - Denis Kurian
Switzerland - Emel Aykanat
Serbia and Montenegro - Nataša Miljković
Cyprus - Loukas Hamatsos
Germany - Thomas Anders
Denmark - Camilla Ottesen
Estonia - Maarja-Liis Ilus (Estonian representative singer in the 1996 and 1997 contests)
Spain - Anne Igartiburu
Finland - Anna Stenlund
France - Alex Taylor
Macedonia - Karolina Petkovska
United Kingdom - Lorraine Kelly
Greece - Alexis Kostalas
Croatia - Barbara Kolar
Ireland - Johnny Logan (the only double ESC winner at that time - in 1980 and 1987; he also wrote 1992 winner "Why Me?" for Linda Martin)
Israel - Merav Miller
Iceland - Sigrún Ósk Kristjánsdóttir
Lithuania - Rolandas Vilkončius
Latvia - Lauris Reiniks (Latvian representative in 2003 Contest as a part of F.L.Y.)
Malta - Claire Agius
Monaco - Anne Allegrini
Netherlands - Esther Hart (Dutch representative in the 2003 contest)
Norway - Ingvild Helljesen
Poland - Maciej Orłoś
Portugal - Isabel Angelino
Romania - Andreea Marin
Russia - Yana Churikova
Sweden - Jovan Radomir
Slovenia - Peter Poles
Turkey - Meltem Ersan Yazgan
Ukraine - Pavlo Shylko (DJ Pascha) (Would be the presenter of the Eurovision Song Contest 2005held in Kiev following Ruslana's victory.)

Commentators

Albania - Leon Menkshi (TVSH)
Andorra - Meri Picart & Josep Lluís Trabal (RTVA)
Austria - Andi Knoll (ORF2), Martin Blumenau (Final - Hitradio Ö3)
Belarus - Ales Kruglyakou (Belarus 1)
Belgium - Dutch: André Vermeulen and Bart Peeters (VRT TV1), Julien Put and Michel Follet(Final - VRT Radio 2), French: Jean-Pierre Hautier (La Une), Patrick Duhamel and Serges Otthiers (Final -La Première)
Bosnia and Herzegovina - Dejan Kukric (BHTV1)
Croatia - Aleksandar "Aco" Kostadinov
Cyprus - Evi Papamichail (RIK 1) 
Denmark - Jørgen de Mylius (DR1) 
Estonia - Marko Reikop
Finland - Markus Kajo and Asko Murtomäki (YLE TV2), Sanna Kojo & Jorma Hietamäki (YLE Radio Suomi) 
France - Laurent Ruquier and Elsa Fayer (Final -France 3), Jean-Luc Delarue (Final - France Bleu)
Germany - Peter Urban (All - Das Erste), Thomas Mohr (Deutschlandfunk/NDR 2) 
Greece - Dafni Bokota (NET) 
Iceland - Gísli Marteinn Baldursson (Sjónvarpið) 
Ireland - Marty Whelan (All - RTÉ One), Brendan Balfe (Final - RTÉ Radio 1)
Israel - No commentator
Latvia - Kārlis Streips
Lithuania - Darius Užkuraitis
Macedonia - Milanka Rasic
Malta - Eileen Montesin
Monaco - Bernard Montiel & Génie Godula (TMC Monte Carlo)
Netherlands - Willem van Beusekom and Cornald Maas (Nederland 2), Hijlco Span and Ron Stoeltie (Radio 3)
Norway - Jostein Pedersen (NRK1) 
Poland - Artur Orzech (TVP1
Portugal - Eládio Clímaco (RTP1) 
Romania - Andreea Demirgian (TVR2)
Russia - Yuri Aksyuta and Yelena Batinova (Channel One)
Serbia and Montenegro - Duška Vučinić-Lučić & Mladen Popović (RTS1), Dražen Bauković & Tamara Ivanković (TVCG2)
Slovenia - Andrea F
Spain - Beatriz Pécker (TVE1) 
Sweden - Pekka Heino (SVT1), Carolina Norén (SR P3) 
Switzerland - German: Sandra Studer (SF2),French: Jean-Marc Richard (TSR2), Italian: Daniela Tami and Claudio Lazzarino (TSI 1)
Turkey - Bülend Özveren and Didem Tolunay (TRT 1), Ümit Tunçağ, Osman Erkan and Gülşah Banda (Final - TRT Radyo 3)
Ukraine - Rodion Pryntsevsky (First National TV Channel),[28]
United Kingdom - Paddy O'Connell (Semi-Final -BBC Three), Terry Wogan (Final - BBC One), Ken Bruce (Final - BBC Radio 2)